W tym artykule podpowiem na co zwrócić uwagę przy doborze rozmiaru, koloru i smaku waftersów.
Wfters jest zbalansowaną przynętą, tzn że przy odpowiednio skonstruowanym zestawie będzie w najbardziej optymalnej pozycji. Niektórymi (nawet zbalansowanym) waftersami możesz manewrować na jakiej głębokości chcesz łowić. Przy małym haczyku przynęta może unosić zestaw np. na wysokość długości przyponu żeby łowić ryby z wyższych warstw wody. Natomiast przeznaczeniem waftersów jest łowienie w taki sposób że haczyk dotyka dna zbiornika a przynęta balansuje nad haczykiem prowokując ryby do pobrania pokarmu. Tutaj właśnie istotne jest to jak będzie dobrana przynęta do warunków a to z kolei będzie rzutowało na większą skuteczność.
Wybranie odpowiedniej przynęty, obok zanęty, pelletu i boostera należy do najważniejszych zadań.
1.Rozmiar
W okresie letnim gdy ryby żerują i potrzebują dużo pokarmu możesz się się pokusić o waftersy o rozmiarze 14 mm lub 10 mm. Szczególnie na łowiskach komercyjnych gdzie ryby są przyzwyczajone do różnych przynęt i nie są aż tak ostrożne. Dodatkowo duże waftersy selekcjonują ryby, pomimo że może się wydarzyć branie kilogramowego karasia to jednak 0,5 kg leszcze raczej odpuszczą.
Mniejsze waftersy przeznaczone dla ryb bardziej ostrożnych, sprawdzają się zarówno na łowiskach komercyjnych, PZW jak i dzikich wodach. Mówimy tu o przedziale 6-8 mm średnicy.
2.Kolor
Na rynku mamy ogromny wybór kolorów przynęt. Kolory takie jak; żółty, pomarańczowy, różowy, brązowy, zielony w różnych odcieniach to minimalny arsenał w każdej torbie wędkarskiej. Popularność zdobywają również waftersy duo czyli dwu lub więcej kolorowe. Bardzo ważną kwestią jest też odcień danego koloru. Kolory wyblakłe, “sprane” będą lepsze na dzikich wodach z dużymi rybami, które są ostrożne. taki lekko wyblakły kolor imituje pożywienie, które jest w wodzie już jakiś czas i wydaje się bezpieczne, szczególnie w zbiornikach z czystą wodą. Intensywne i jaskrawe sprawdzą się lepiej w mętnej wodzie i mulistym dnie, dzięki swojej barwie będą łatwe do zlokalizowania przez ryby.
3. Smak
Smaki dzielą się na “słodkie”, “śmierdzące” i mieszane. Słodkie to smaki owocowe, tropikalne, natomiast śmierdzące to smaki przede wszystkim rybne. Są też smaki mieszane np. Fusion Blend o smaku rybnym z wątrobą lub SQUID & BLUEBERRY o smaku borówki i kałamarnicy. Na nowych łowiskach najlepiej podpytać wędkarzy, którzy regularnie łowią na danym łowisku na co biorą lub poświęcić kilka “kulek” i wyrobić sobie własne zdanie.
Miłego wędkowania!